Kartalkaya'da Kayak

1 gece 2 gün Kartalkaya...

Kayak sporu, doğa ile iç içe olabileceğiniz sayılı sporlardandır. Çok sevdiğim bir spor olmasına rağmen son senelerde küresel ısınma ile birlikte sezonlar hissedilir şekilde kısaldı, iş güç vs. sezona denk getirmek zorlaştığı için gidemediğim senelerde oldu, fakat bu sene hafta içi uygun bir zaman denk getirdim ve iki günde olsa tadını çıkarttım.


Kartalkaya'ya düzenli olarak giden birçok tur var, bu turların tek kötü tarafı geç gidip erken dönmeleri, iyi tarafı tüm gün kaydıktan sonra dinlenerek dönebiliyorsunuz. Doya doya tüm günün tadını çıkartmak için kendi aracınızla gitmeniz gerekiyor , kendi aracınızın dezavantajı, tüm gün kaydıktan sonra araba kullanmak biraz sıkıntılı ve tehlikeli olabiliyor.Gittiğim ik gün oldukça kapalı ve sisli bir hava vardı, kayak yapan birçok kişinin hoşuna giden bir durum değil ama benim gibi doğa aşığı biri için çok güzel bir durumdu, tabi fotoğraf çekmek içinde çok ideal oldu, her zaman bulamayacağım manzaralar yakalayabildim. Tabiki gökyüzü karanlık zemin bembeyaz olunca fotoğraf çekmek tam bir zorluk oluyor, üstüne birde kat kat kayak kıyafetleri ve ayağınızda kayaklarla düşünün.Dediğim gibi ne kadar zorluk olsada her zaman yakalanabilecek manzaralar değildi, sonuçlarda gördüğünüz gibi beni oldukça mutlu etti.

Sis içinde kayak yapmanın zevki bir başka oluyor, görüşün azalmasıyla birlikte bir sessizlikte çöküyor, sadece kendi nefesiniz ve kayakların kara sürtünme sesini duyuyorsunuz.
Tabiki tüm gün sisli olması kayak yapan açısından hoş bir durum değil, ama birkaç saat bu şekilde keyifli vakit geçirdim ve fotoğraf çekme şansı buldum.İlerleyen saatlerde sis kalktı fakat hava kapalıydı ,genelde böyle havalarda gece kar yağar ve ertesi gün hava açık ve güzel olur. Şansıma gerçekten ikinci gün güneşli ve temiz bir hava vardı.

İlk gün biterken yarınki havanının güzel olacağının sinyallerini veriyordu

Kartalkaya

Kartalkaya'da en eski otellerden olan Kartal Otel ve Dorukkaya vardı, yıllarca bunlardan benim tercihim daha az kalabalık olduğu ve acemi sayısı az olduğu için Kartal otel olmuştur. Fakat bu gidişimde malesef hiç memnun kalmadım, sebebi ise otelin el değiştirmesiymiş, geçiş dönemi olduğu için temizlik, servis, yemekler gibi konularda aksamalar vardı, umarım eski kalitesine tekrar kavuşur. Kartal Oteli tercih etmemin bir diğer sebebide otelin daha dağ oteli havasında olmasıydı, Dorukkaya sanırım daha sonra yapıldığı için biraz daha yeni görünen bir otel. Şu anda birkaç otel daha yapıldı, hatta çok lüks olanlarıda var, bunlarla ilgili çok bilgi sahibi değilim ama hepsi Kartal Otel ve Dorukkaya'nın pistlerini kullandığı için, pistlere ulaşım biraz daha zor. Dağ yolu üzerindede pansiyon tarzı yerler var buralar daha hesaplı oluyor ama günlük araçla gidip gelmeniz ve otellere günlük giriş parası ödemeniz gerekiyor. Dağ yolu genel olarak açık oluyor kar temizliğini düzenli yapıyorlar, kendi aracınızla geliyorsanız yolda zincir takmak içinde yardımcı olan çok kişi oluyor, ama dağın hemen başında sizi yanıltmalarına izin vermeyin, yolun iyice buzlanmasını bekleyin yol üstünde yardımcı olacak çok kişi var merak etmeyin. Kayak malzemesi kiralamak için dağ yolunun başlangıcında birçok yer var, buralar otel kiralarından daha hesaplı olabiliyor, taşımayı sorun etmiyorsanız.


2. Gün

Tahmin ettiğim gibi ikinci gün güneşli ve tertemiz bir havayla uyandım.

Biran önce günün tadını çıkartmak için hızlı kahvaltı sonrası pistlere attım kendimi, henüz kimseler çıkmamışken, karlara ilk basan olmak büyük bir zevk.

Kayak yapmanın yanında fotoğraf çekmek içinde vakit ayırmak istiyordum.abah ışığını kaçırmamak için öncelikli biraz fotoğrafa zaman ayırdım.

Gerçekten şanslı bir günümdeydim, iki günde isteyebileceğim en güzel manzaralarla karşılaştım

Hava çok temiz olunca Ay'ı uzun saatler görme şansınız oluyor, bir güvenlik kulubesi üzerinde bunu yakalama şansım oldu. Doğa ve gökyüzünün buluşmasınıda kaçırmadım tabiki.

Kayak yapmayı gelipte kayak yapanları çekmeden olmaz, konu mankeni abim :)


Günü bitirirken hem çok güzel bir havada kayak yapmanın keyfini çıkarttım hemde fotoğraf çekmeye doydum. Kayak dönüşü her zaman biraz hüzünlü oluyor, çok güzel bir doğayı bırakıp şehire inince istemedende olsa biraz karamsarlık kaplıyor insanı. Artık bir dahaki geziye kadar bu fotoğraflarla idare edeceğim.


TEŞEKKÜRLER...

Lütfen beğenin ve paylaşın... Blog içinde yorum yazabilir, her türlü öneri ve sorunuz için bana ulaşabilirsiniz.19 görüntüleme1 yorum
  • Black Instagram Icon
  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Siyah Flickr Simge
  • Siyah LinkedIn Simge
  • Siyah Pinterest Simge
  • Siyah YouTube Simgesi

© 2020 Cihat İçil Photography